Ayazini Köyü
Hiç Memnun DeğilimMemnun Değilimİdare EderMemnunumÇok Memnunum (Toplam oy: 3 - Puan: 3,67)
// Lütfen oy veriniz.
Loading...

| Mart 1, 2014 | 0 Comments

Şehirlerden çok köylerde dolaşmak oradaki saf ve temiz insanları tanımak ve tüm dünyadaki kirlenmeye rağmen buralarda herşeyin hala temiz kaldığını görmek, insanlara karşı kaybedilen güvenin yeniden yerine gelmesine sebep oluyor. Bu kadar uzun bir cümle ile başladım çünkü Afyonkarahisar’ın Ayazini köyüne adım attığımız anda köy sakinleri bizi çok sıcak karşıladılar. Yoldan çevirip meyve ikram edenler, 19 kişiye evini açıp çay demleyip kendisi için yaptığı ekmeği bizimle paylaşanlar kalbimde çok yer etti. Gerçi biz bu görüntüleri Türkiye’nin tüm köylerinde yaşıyoruz. Umarım bu güzel insanlar ve onların yetiştirdiği nesil hiç bozulmadan böyle temiz yaşamaya devam eder. Ayazini’ne Afyonkarahisar’dan ulaşmak için Eskişehir’e doğru 27 km gitmeniz gerekiyor, 27. km’den sağa doğru dönerek 4,7 km daha giderseniz köye ulaşırsınız. Köy Frig döneminden bu yana yerleşim yeri olarak kullanılıyor. Sonrasında Roma ve Bizans dönemine ait eserler görülüyor. Bizans dönemine ait kiliseler ve kayaların içine oyulmuş yaşam mahalleri günümüze kadar ulaşmayı başarmış.

Sabahın ilk saatlerinde Ayazini’ne girerseniz, Frig kalıntıları arasında hayvanlarını otlatmaya gelmiş olanlarla karşılaşmanız büyük ihtimal. Sabah güneşi güzel mavi bir gökyüzüne doğuyorsa burada fotoğraf çekmeye doyamayacaksınız. Biz köye geldiğimizde koyunlarını otlatmak üzere Frig Vadisine çıkmış olan Güldane ve kardeşine rastladık. Güldane bize harabeler arasında oldukça güzel pozlar verdi.

Ayazini köyünün insanları kadar evleri ve köyün içinde bulunan tarihi eserleri de oldukça güzel. Köy Frig vadisi içinde kaldığından otantik evlerin yanında kayalara oyulmuş bir Frig yaşam alanı veya bir evin duvarına yaslanmış kaya mezarı görüyorsunuz. Buradaki evler görüntü olarak Frig kalıntıları ile tam bir uyum içinde. Kasabaya adım attığınız andan itibaren gördükleriniz emin olun sizi çok etkileyecek. Eğer fotoğraf çekiyorsanız bütün bir günü burada çok rahat geçirebilirsiniz. Tüm tarihi yapılar tüf kayalıklar içine oyularak yapılmış. Yaşam mahalleri veya kiliseler birbirinin içinden geçen odacıklardan veya tünellerden oluşuyor. Tüf kayalıklar oldukça yumuşak olduğu için içlerini kazarak yaşam alanı oluşturmak hatta bir kaç katlı yapmak oldukça kolay. Ayazini Köyündeki Avdalaz Kalesi bu şekilde çok katlı ve alanlar arasındaki bir çok geçiş yine kazılarak elde edilmiş.

Avdalaz kalesi köyün sonunda yer alıyor. Köyü başdan sona yürüyerek kaleye ulaşabilirsiniz. Ancak bu kısa mesafeli yürüyüş emin olun çok uzun sürecek. Çünkü köy halkı tarafından sık sık yolunuz kesiliyor çay, meyve ve yemek ikramında bulunuluyor. Tüm bunlar yetmiyormuş gibi bize ikramda bulunan bir teyzemiz ellerini açıp kazasız bir şekilde evimize ulaşmamız için bol bol dua etti.

2004 yılından beri Ayazini Kültür ve Turizm Festivali düzenleniyor. Her yıl Haziran ayında yapılan bu festivalde, tarımda kullanılan ilk kağnılar geçit töreni yapıyor, defile düzenleniyor. Tabi bol bol yenilip içiliyor sohbetler ediliyor. Haziran ayında yolunuz buralara düşerse festivali görme şansınız da olabilir.

Kaynak: azgezmis.com

Etiketler: , , , , , , ,

Kategori: Gazlıgöl Gezilecek Yerler

Bir Mesaj Bırakın