Gazlıgöl Efsanesi
Hiç Memnun DeğilimMemnun Değilimİdare EderMemnunumÇok Memnunum (Toplam oy: 11 - Puan: 4,64)
// Lütfen oy veriniz.
Loading...

| Şubat 26, 2016 | 4 Comments

Efsaneye göre Kral Midas her şeye sahip olmasına rağmen hiç çocuğu olmayan bir kralmış. Kral bu duruma çok üzüldüğünden gece gündüz Allah’a yalvarıp yakarırmış bir çocuğu olması için nihayet Kral Midas’ın dünyalar güzeli bir kızı olmuş. Kralın kızı Suna, genç kızlığa adım attığı yıllarda illet bir hastalığa yakalanmış.

gazligol
Bu güzel kızın vücudunda çıbanlar çıkmış. Bu sulu çıbanları hiç bir hekim iyileştirememiş. ağrısına, sızısına ve bir türlü iyileşmeyen bu yaraların üzüntüsüne dayanamayan güzel Suna; yollara düşmüş. Dağ tepe demeden gezip dolaşır olmuş. Kral Midas kızını kollamaları için peşinden gözcü yollamış. Kralın güzel kızı Afyonkarahisar toprakları içindeki Gazlıgöl mevki yakınlarına kadar gelmiş. Tam yaz aylarında olduğu için Suna çok susamış.

Biraz su içmek için su aramış. Gazlıgöl kaplıcasının bulunduğu yerlerde yeşilliklerle çevrili bir su görmüş. Susuzluktan kavrulan kızcağız, çevresindeki bataklığa aldırmadan suya koşmuş. Eğilerek o çamurlu sudan kana kana içmiş. Birde bakmış suyun değdiği yerlerde tatlı bir gıcıklanma, bir sancı kesilmesi, bir huzur oluşmuş. Güzel kız atmış kendisini çamurlu suyun içerisine ağrıları yavaşlamış.

mIJOnTlx
Sudan çıkıp günlerdir uykusuz ve yorgun olduğundan uzanıvermiş oraya ve derin bir uykuya dalmış. Suna uyandığında ağrılarının kalmadığını, çıbanlarının kurumaya başladığını görmüş. O suyun yanında bir hafta kalmış. Bir hafta sonra çıbanları yaraları tamaman geçmiş. Eski güzelliğine kavuştuğunu gören Suna sevincinden deliye dönmüş. İleride onu gözleyen gözcüler, kızın iyileştiğini anlayınca yanına gelmişler. Suna başına gelenleri anlatmış ve saraya dönmüşler. Kızını merak edip gece gündüz yas tutan Kral Midas, kızının bu iyileşmiş halini görünce çok sevinmiş ve kızına ” Seni hangi hekim iyileştirdi? ” kızım söyle hekim başı yapayım demiş. Suna
da Beni hekim değil, ülkeden çıkan sıcak su iyileştirdi, baba diye cevap vermiş. Bunun üzerine Kral, tez oraya bir hamam yapılsın, gelen geçen dertliye derman dağıtsın. diye ferman vermiş. Bu kaplıcanın Frigyalılar zamanın beri kullanıldığı sanılmaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Kategori: Gazlıgöl Hakkında

Yorum (4)

Trackback URL | Comments RSS Feed

 1. Guzel mis dedi ki:

  Mukemmmel

 2. Ömer dedi ki:

  Orayı cokmerak ederim işalah glib alahın yaptığı şaheseri görürm sevgilerle

 3. BerAT dedi ki:

  ÇOK KÖTÜ………….

 4. Cemre dedi ki:

  MUHTEŞEM👸👰👯

Bir Mesaj Bırakın

Sex Chat Live Jasmin WP-Clear 3.0 Theme