Karaca Ahmet Sultan Türbesi
Hiç Memnun DeğilimMemnun Değilimİdare EderMemnunumÇok Memnunum (Toplam oy: 3 - Puan: 4,67)
// Lütfen oy veriniz.
Loading...

| Ocak 20, 2015 | 3 Comments

 

karacaahmet2

Karaca Ahmet Sultan Türbesi Afyonkarahisar İli İhsaniye İlçesine bağlı Karacaahmet Beldesinde bulunur.

Karaca Ahmet Sultan: Horasan şehzadelerinden olduğu ve 1350-1390 yıllarında yaşadığı Moğol istilasında kaçarak Türk kafileleri ile birlikte Anadolu’ya gelip yöreye yerleşir.

Yörede yalnızca mücahit bir veli olarak tanınmaz Karaca Ahmet Sultan, o aynı zamanda bir hekimdir. Zamanında birçok hastayı iyi ettiği, oğlu Şeyh Eşref ve torunlarının da aynı yönde hizmet verdikleri belirtilmektedir.

Türbenin Durumu: Osmanlı döneminden kalma bir caminin bitişiğinde türbesi vardır. Türbe içinde 31 adet mezar bulunmaktadır. Ruh ve akıl hastalarının bağlandığı bölmeler vardır.

karacaahmet                                                    karacaahmet4                  

Ziyaret Nedeni: Genellikle ruh hastalıklarına şifa bulmak isteyenler tarafından ziyaret edilmektedir. Hastalar türbede bulunan falakaya benzer tomruklara bağlanarak birkaç gün türbede tutulurlar. Adak olarak türbede yemek yapılıp, fakirlere dağıtılır.

Menkıbeler:

1-) Anadolu Selçuklu Devleti son dönemlerinde Seydi Sultan, Işık Sultan ve Hendi Baba isimli üç derviş tekkeyi ziyaret eder. Karaca Ahmet ve Bacıyan-ı Rum taifesinden olan annesi, gelen misafirlerini hakkıyla ağırlarlar. Yemek ve namaz sonrası aralarında sohbet ederlerken “acaba hangisinin daha keramet sahibi” olduğunu öğrenmek için iddiaya tutuşurlar. Seydi Sultan dualarıyla sıcak havada ısınan suları serinletir. Hendi Baba okuduğu dualarla yanında taşıdığı kamçısını yılana çevirir. Işık Sultan bir üflemeyle bütün mumları söndürür. Karaca Ahmet altındaki seccadeyi kocaman bir halı yapıp konuklarının altına serer. Sıra Karaca Ahmet’in annesindedir. Elinde bir korla içeri girer ve alnında bir nurla bütün odayı saran bir ışığa boğar. Erenlerin hepsi bir ağızdan Karaca Ahmet’in annesinin daha dolu olduğunu söylerler. Derler ki: Anadolu adı “Anan dolu”dan gelmektedir.

olucakcesme

2-) Bektaşi Menakıbına göre Karaca Ahmet Sultan, Yargeldi Sultan (Akşemsettin) ve Seyyid Hasan Basri arkadaştırlar. Eğitimlerini tamamlayıp Afyon’a gelirler ve dolaşırlarken susarlar ve namaz vakti gelmiştir. Karaca Ahmet Sultan asasını yere vurur ve yerden su fışkırır. Çıkan su ile işlerini hallederler. Bu suyun çıktığı yere bir çeşme yapılır. Bu çeşme bugün Olucak Çeşmesi’dir.

 

karacaahmet3                                       karacaahmet5

 

Etiketler: , , , , , , , ,

Kategori: Gazlıgöl Gezilecek Yerler

Yorum (3)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Lütfi ERSOY dedi ki:

    Afyonihsaniye karacaahmet türbesinde kalınacak otel,pansiyon ve fiatları

  2. Afyonkarahisar dedi ki:

    elinzie sağlık, faydalı bilgiler var.

  3. Necla uçar dedi ki:

    1 hafta karacaahmet türbesi de kalmak için en yakın ve uygun fiyatlı 1oda kiralamak istiyorum bilgi verirseniz sevinirim

Bir Mesaj Bırakın